3 najważniejsze zasady karmienia prosiąt

środa, Wrzesień 21, 2022

Żywienie prosiąt to obszar, w którym warto trzymać się określonych i sprawdzonych standardów. Poprawi to efektywność prowadzonej produkcji, a także pozwoli na zmniejszenie ryzyka niewłaściwego pobierania pokarmu i występowania chorób. Przede wszystkim rodzaj podawanej mieszanki paszowej powinien być dopasowany do fazy rozwoju zwierząt oraz etapu ich odsadzania od matki. Poznaj 3 podstawowe zasady w żywieniu prosiąt.

Zapewnij prosiętom odpowiedni dostęp do mleka matki

Przede wszystkim nie spiesz się zanadto z odsadzeniem prosiąt od matki. Bardzo ważne dla ich rozwoju i prawidłowego wzrostu jest to, aby każde prosię w pierwszych godzinach po narodzeniu miało dostęp do siary. To kluczowe dla zbudowania odporności ich organizmu. Przez pierwsze dni życia prosięta spożywają przede wszystkim pokarm w postaci ciekłej, czyli mleko matki lub inne produkty zastępcze, w tym m.in. preparaty mlekozastępcze dla prosiąt. Następnie dodaje się je do paszy stałej dla prosiąt, dzięki czemu ułatwia się płynne przejście z mleka matki na mieszanki paszowe. To bardzo ważne w kontekście całego cyklu produkcyjnego trzody chlewnej.

Przygotuj prosięta do spożywania pokarmu stałego i wody

Standardowo wprowadzanie paszy w postaci stałej następuje w okresie od 7 do 10 dnia życia prosięta. Wcześniej młode osobniki, z małymi wyjątkami, nie wykazują większego zainteresowania pokarmem tego typu. We wskazanym okresie warto postawić na prestarter, czyli pełnowartościową paszę, która pełni funkcję przejściową. Dzięki temu przyzwyczaja się zwierzęta do spożywania pokarmu stałego oraz dodatkowo zapewnia im niezbędne składniki pokarmowe i odżywcze. Mieszankę tego typu wzbogaca się m.in. o produkty mleczne dla prosiąt, np.: otoczkową słodką serwatkę, koncentraty suszonej i natłuszczanej serwatki i inne produkty z tej kategorii. Zgodnie ze standardami tylko około 60% miotu spożywa prestarter w okresie przygotowawczym do odsadzenia. Wskaźnik ten można zwiększyć poprzez dodatkowe wzbogacanie paszy czy też częstsze jej podawanie. W ten sposób można zwiększyć zainteresowanie młodych osobników nowym typem pokarmu.

Zadbaj o niezbędne składniki odżywcze

Trzecia niepodważalna zasada to dokładne dbanie o zawartość składników odżywczych w podawanym pokarmie. Te powinny być dostosowywane do fazy rozwojowej prosiąt, a także ich specyfiki. Poszczególne zwierzęta mogą mieć inne zapotrzebowanie w tym obszarze, a ono i tak dodatkowo ewoluuje i się zmienia. Warto śledzić to na bieżąco i wprowadzać niezbędne korekty do całego procesu. Przy żywieniu prosiąt trzeba postawić na mieszanki paszowe najwyższej rynkowej jakości. Tylko w ten sposób można skutecznie zadbać nie tylko o wzrost osobników i satysfakcjonujące przyrosty dobowe, ale także zminimalizować ryzyko chorób związanych m.in. z układem pokarmowym. Dzięki temu spadnie śmiertelność w stadzie, a produkcja będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Zastosuj się do tych zasad, a Twoje stado będzie bezpieczne, a hodowla zoptymalizowana pod kątem kosztów i czasu.

15+

lat doświadczenia
w branży

50+

ferm objętych
doradztwem żywieniowym

160+

zadowolonych
klientów

4000+

wdrożonych
receptur

Od ponad 15 lat doradzamy
naszym klientom, każdego dnia
poszerzając wiedzę
i zdobywając nowe doświadczenia

Dla każdej fermy przygotowujemy
rozwiązania dopasowane do jej potrzeb

Współpracujemy z klientami
opierając się na zaufaniu, a nie tylko
na dobrej relacji

Każda prawidłowo zastosowana
receptura to lepsze wyniki
produkcyjne i dodatkowy zysk

Wyróżnienia