Jakie dodatki paszowe warto zastosować w hodowli kur?

czwartek, Wrzesień 23, 2021

Hodowla kur niosek i drobiu nie ogranicza się tylko do utrzymywania odpowiednich warunków bytowych. Równie ważne jest zadbanie o zbilansowane pożywienie, które będzie dostarczać zwierzętom niezbędnych składników odżywczych i witamin. Jest to szczególnie istotne w dla utrzymywania kur w dobrym zdrowiu.

Co jest głównym składnikiem pożywienia drobiu?

Żywienie kur jest oparte o ziarna zbóż, które powinny być uzupełniane o dodatki paszowe. Najczęściej nioski karmi się jednym z trzech podstawowych zbóż lub mieszanką kilku:

  • pszenicy,
  • kukurydzy,
  • jęczmienia.

Pszenica dostarcza najwięcej białka, kukurydza jest źródłem energii natomiast jęczmień ma dużo skrobi. Zapotrzebowanie na składniki mineralne ptactwa w okresie wzrostu sprawia, że w diecie powinno znaleźć się miejsce na mieszanki paszowe uzupełniające. Dzięki nim można dostarczyć kurom składników czynnych biologiczne, które zapobiegają niedoborom.

Skład nowoczesnych mieszanek paszowych

Produkty stosowane w hodowli dobiera się na podstawie tabel żywieniowych dla ptactwa. Wszystkie dodatki paszowe zawierają:

  • witaminy - A,D,E,K oraz z grupy B i C,
  • aminokwasy,
  • enzymy trawienne,
  • barwniki.

Kompozycje charakteryzują się dobrą przyswajalnością oraz dostępnością biologiczną. W procesie technologicznym pasze otrzymują trwałość termiczną i baryczną, dzięki czemu mogą być składowane przez długi czas - nie ulegają rozkładowi pod wpływem temperatury. Specjalne dodatki powodują, że mieszanki paszowe uzupełniające są wydajniejsze we wchłanianiu przez układ pokarmowy kur. Należy do nich Hy-D, czyli 25-hydroksywitamina D3 zwiększająca procesy metaboliczne i dostarczająca organizmom kurcząt specjalną formę witaminy D3, która przyswaja się znacznie lepiej.

Podstawowym źródłem białka dla kur są zboża: pszenica, kukurydza i jęczmień. Aby zwierzęta nie chorowały i szybciej rosły do pasz dodaje się specjalne składniki mineralne, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych i witamin.

15+

lat doświadczenia
w branży

50+

ferm objętych
doradztwem żywieniowym

160+

zadowolonych
klientów

4000+

wdrożonych
receptur

Od ponad 15 lat doradzamy
naszym klientom, każdego dnia
poszerzając wiedzę
i zdobywając nowe doświadczenia

Dla każdej fermy przygotowujemy
rozwiązania dopasowane do jej potrzeb

Współpracujemy z klientami
opierając się na zaufaniu, a nie tylko
na dobrej relacji

Każda prawidłowo zastosowana
receptura to lepsze wyniki
produkcyjne i dodatkowy zysk

Wyróżnienia