Niedobory pokarmowe u cieląt – jak im zapobiec?

wtorek, Kwiecień 19, 2022

W hodowli cieląt zdarzają się niedobory pokarmowe. Takie zjawisko może mieć bardzo negatywne skutki, dlatego warto wdrożyć przemyślaną technologię żywienia, która będzie temu zapobiegać. W jej ramach poza pokarmem podstawowym można stosować dodatki paszowe, a także preparaty mlekozastępcze. Czym mogą skutkować niedobory pokarmowe i jak im zapobiec?

Skąd biorą się niedobory pokarmowe u cieląt i jakie mogą mieć skutki?

Przyczyn występowania niedoborów pokarmowych u cieląt może być kilka. Najczęściej jest to efektem nieodpowiedniego procesu zasuszania krowy i przygotowywania jej do wycielenia się. Wówczas może dojść do nieodpowiednio kontrolowanej podaży makro i mikroelementów w paszy krowy, co przekłada się na niedobory pokarmu u narodzonych cieląt. Najczęściej dotyczy to: witamin A, D, E, wapnia, selenu i cynku. W skrajnych przypadkach takie niedobory mogą prowadzić do powstawania dysfunkcji narządów życiowych krowy, w tym m.in. serca. Efektem może być nawet śmierć cielęcia. Ponadto cielęta z niedoborami pokarmowymi nie wyrosną na zdrowe i wydajne krowy, dlatego produkcja mleczna lub mięsna w ich przypadku będzie stała na dużo niższym poziomie.

Zapobieganie niedoborom pokarmowym

Zapobiegać niedoborom można przede wszystkim przez odpowiednie żywienie zwierząt. Hodowca powinien zadbać o odpowiednią ilość siary, którą cielę pobierze od matki, a następnie wybrać sprawdzone preparaty mlekozastępcze. Składniki preparatów wpływają na poprawę kondycji zdrowotnej zwierząt, stabilne przyrosty masy mięśniowej, a także zaspokojenie potrzeb cieląt w zakresie podstawowych składników odżywczych. Popularnym wyborem wśród świadomych hodowców są preparaty mlekozastępcze Isilac i Isilac Select.

15+

lat doświadczenia
w branży

50+

ferm objętych
doradztwem żywieniowym

160+

zadowolonych
klientów

4000+

wdrożonych
receptur

Od ponad 15 lat doradzamy
naszym klientom, każdego dnia
poszerzając wiedzę
i zdobywając nowe doświadczenia

Dla każdej fermy przygotowujemy
rozwiązania dopasowane do jej potrzeb

Współpracujemy z klientami
opierając się na zaufaniu, a nie tylko
na dobrej relacji

Każda prawidłowo zastosowana
receptura to lepsze wyniki
produkcyjne i dodatkowy zysk

Wyróżnienia