Treściwy komponent białkowy – pasze rzepakowe

piątek, Maj 6, 2022

Żywienie zwierząt hodowlanych ma bardzo duży wpływ na ich rozwój, wydajność prowadzonej hodowli, a także na zminimalizowanie ryzyka występowania ewentualnych problemów zdrowotnych w stadzie. Jednym z treściwych komponentów białkowych wykorzystywanych w żywieniu zwierząt są pasze rzepakowe. Czym są, z czego dokładnie powstają i dlaczego warto ich używać?

Charakterystyka pasz treściwych

Jedną z grup produktów żywieniowych dla zwierząt stanowią pasze treściwe. Nazwa wskazuje wysoką koncentrację energii lub białka w masie paszowej. W przypadku pasz rzepakowych mamy do czynienia z wysoką koncentracją białka. Na co dzień wykorzystywane są przede wszystkim w żywieniu zwierząt monogastrycznych, w tym m.in. świń. W przypadku zwierząt przeżuwających, w tym m.in. krów i kóz pasze treściwe wykorzystuje się jako uzupełnienie podstawowej paszy, co wpływa korzystnie na prawidłowy rozwój zwierząt i wzrost rentowności produkcji. Najczęściej stosuje się je w okresie zimowym, gdy przeżuwacze nie mają dostępu do pastwiska i świeżego pokarmu.

Wydajne pasze rzepakowe

Ze względu na swoją wysoką wydajność i dobry stosunek ceny do jakości, na co dzień w żywieniu zwierząt hodowlanych stosowane są takie pasze rzepakowe jak: makuch rzepakowy i śruta poekstrakcyjna. Pochodzą one z ulepszonego rzepaku, dzięki czemu hodowca może polepszyć efekty produkcyjne. Pasze tego typu są treściwym komponentem białkowym, który doskonale uzupełnia śrutę sojową. Obie te pasze pozwalają na zadbanie o odpowiedni bilans aminokwasów, dzięki czemu mieszanka pełnoporcjowa ma odpowiednią wartość biologiczną.

Dlaczego warto z nich korzystać?

Produkcja paszy rzepakowej z makucha oraz śruty poekstrakcyjnej jest zgodna z Rejestrem Materiałów Paszowych Unii Europejskiej. Dzięki temu z powodzeniem można wykorzystywać je do produkcji wysokowartościowych mieszanek paszowych, a także w bezpośrednim stosowaniu u zwierząt gospodarczych. Ze względu na swój skład mogą być mieszane ze śrutami zbożowymi zawierającymi fosforan dwuwapniowy lub sól, a także z premiksami. W tym zakresie należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta, a także wskazaniami ekspertów. Jeżeli szukasz treściwego komponentu białkowego do swojej paszy, to bez wątpienia warto postawić na pasze rzepakowe.

15+

lat doświadczenia
w branży

50+

ferm objętych
doradztwem żywieniowym

160+

zadowolonych
klientów

4000+

wdrożonych
receptur

Od ponad 15 lat doradzamy
naszym klientom, każdego dnia
poszerzając wiedzę
i zdobywając nowe doświadczenia

Dla każdej fermy przygotowujemy
rozwiązania dopasowane do jej potrzeb

Współpracujemy z klientami
opierając się na zaufaniu, a nie tylko
na dobrej relacji

Każda prawidłowo zastosowana
receptura to lepsze wyniki
produkcyjne i dodatkowy zysk

Wyróżnienia