Woda w karmieniu drobiu – najistotniejsze aspekty

środa, luty 5, 2020

Woda to obowiązkowy element w codziennym żywieniu drobiu. Ptactwo wypija jej dwukrotnie więcej niż wynosi ilość pobieranego przez nie pożywienia. Stała dostępność i najwyższa jakość wody są niezbędne, aby zapewnić optymalną ilość spożywanych premiksów dla drobiu oraz pożądane wyniki produkcyjne.

Najistotniejsze aspekty podawania wody w żywieniu drobiu

Niska jakość podawanej wody znacząco obniża ilość pokarmu pobieranego przez ptaki. Nieodpowiednie właściwości fizykochemiczne i biochemiczne wody lub zbyt mała jej ilość mogą negatywnie odbić się na zdrowiu zwierząt. Objawy takie jak biegunki, obwisłe wola, zmniejszony apetyt, a także kamień osadzający się na poidłach powinny skłonić hodowcę do zadbania o polepszenie jakości podawanej wody. Jeśli zwierzęta piją jej zbyt mało, spowalnia to transport pokarmu w układzie pokarmowym. Ograniczenie poboru paszy wpływa na osłabiony rozwój ptaków, ich gorszą kondycję, a tym samym – zwiększone ryzyko upadków i niskie wyniki produkcyjne.

Aby zapewnić optymalną jakość wody dla drobiu, warto podawać zwierzętom taką, jaką sami możemy wypić bez obawy przed zatruciem. Powinna być przezroczysta, pozbawiona zanieczyszczeń, zapachu i smaku. Woda z wodociągów jest zawsze odpowiedniej jakości, natomiast tę z własnego ujęcia należy raz do roku przebadać, kontrolując jej parametry. Nie wolno stosować do pojenia wody powierzchniowej, która może być zanieczyszczona patogenami. Ciecz musi być stale świeża – najlepiej wymieniać ją trzy razy na dobę, w regularnych odstępach czasu. Jej temperatura powinna oscylować w granicach 15°C. Zbyt ciepła nie jest chętnie przyjmowana przez ptaki, a zarazem zapewnia doskonałe warunki dla chorobotwórczych grzybów, bakterii i glonów. Należy zapewnić ptactwu wystarczającą ilość poideł oraz swobodny dostęp do wody przez całą dobę. Okresowo warto zastosować również dezynfekcję linii pojenia za pomocą rozcieńczonej wody utlenionej lub odpowiednich preparatów chemicznych.

W żywieniu drobiu, prócz stosowania skrupulatnie dobranej paszy, bardzo ważne jest stałe podawanie czystej i świeżej wody. Płyn o właściwej temperaturze i parametrach jest chętnie przyjmowany przez ptaki, pozytywnie wpływając na ich apetyt oraz pożądane wyniki produkcyjne.

15+

lat doświadczenia
w branży

50+

ferm objętych
doradztwem żywieniowym

160+

zadowolonych
klientów

4000+

wdrożonych
receptur

Od ponad 15 lat doradzamy
naszym klientom, każdego dnia
poszerzając wiedzę
i zdobywając nowe doświadczenia

Dla każdej fermy przygotowujemy
rozwiązania dopasowane do jej potrzeb

Współpracujemy z klientami
opierając się na zaufaniu, a nie tylko
na dobrej relacji

Każda prawidłowo zastosowana
receptura to lepsze wyniki
produkcyjne i dodatkowy zysk

Wyróżnienia